Természetes környezetében a vadmacska különböző élőhelytípusokon is megél, de főleg a nagy kiterjedésű, háborítatlan erdőségeket kedveli. Míg háziasított alfajának, a házi macskának rengeteg alak- és színváltozata van, a vad egyedek színe mindig szürkésbarna, a test alsó felén és a lábak belső részén okkersárga
beütéssel. Rajzolata lehet elmosódott, vagy jellegzetesen cirmos, markáns, fekete harántcsíkokkal. Hossza (farokkal együtt) 80-110 cm; súlya évszakonként
és nemenként különböző: általában 4-6 kg között van, az afrikai alfajok valamivel kisebbek és világosabb szürkésbarnák.
A vadmacska különösen félénk, óvatos állat. Kerüli a településeket és az ember által bolygatott, háborított helyeket. Magányosan él; az egyedek territóriumának
nagysága főleg a táplálékmennyiségtől függ, általában 3 km2.
Magyarországon ismert populációi élnek az Északi- és Dunántúli-középhegységben (Zemplén, Gömör–Tornai-karszt, Bükk-vidék, Mátra, Cserhát, Börzsöny, Gerecse, Vértes, Bakony), a Gödöllői-dombságban, síkvidékeinken pedig a Duna alsó szakaszát, a Drávát, a Tiszát és a Körösöket kísérő nagyobb kiterjedésű ártéri erdőkben.
Alfajok:
Kínai hegyimacska (Felis silvestris bieti) –
Kína.
Felis silvestris cafra –
Dél-Afrika.
Házi macska (Felis silvestris catus) –
világszerte elterjedt.
Felis silvestris lybica –
Észak-Afrika, Közel-Kelet, Közép-Ázsia nyugati része.
Ázsiai vadmacska (Felis silvestris ornata) –
Pakisztán, India, Közép-Ázsia.
Európai vadmacska (Felis silvestris silvestris) –
Európa, Anatólia.
Korábban számos alfajt leírtak és elismertek, azonban egy 2007-es DNS-vizsgálatokon alapuló tanulmány szerint a vadmacskának összesen 5 vadon élő alfaja különíthető el.
A házi macska (F. silvestris catus) DNS-e alapján sokkal jobban hasonlít a F. silvestris lybica alfajra, mint a többire, tehát ehhez az alfajhoz kellene sorolni, csakhogy az a kritérium, miszerint az alfajokat megkülönbözteti a földrajzi elterjedésük, nem teljesül, hiszen a házi macska az egész világon elterjedt, és mivel viszonylag elszigetelten élnek a vad populációktól, önálló alfajként célszerű kezelni.
A kínai hegyimacskát (F. silvestris bieti) korábban külön fajnak tekintették F. bieti néven.
Az európai vadmacska (Felis silvestris silvestris) a nyugat-, közép-, és kelet-európai erdőkben, továbbá Skóciában és Törökországban él. Külső megjelenésre sokkal zömökebb testalkatú, mint a sivatagi és a házi macskák, melyektől jól elkülöníti sűrűbb, tömöttebb bundája és nagyobb mérete (hím: 5-7, nőstény: 4-5 kg; vadászati leírások ennél nagyobb kandúrokról is beszámolnak, melyek súlya állítólag meghaladta a 8 kg-ot). Fő ismertetőjegye azonban az elejétől a végéig egyenletesen vastag és a csúcsán mindig tompán lekerekített, bunkós végű farok, amelyen 5-7 fekete gyűrű található. A vadmacska nem tévesztendő össze az elvadult házi macskával, amellyel ellentétben leginkább alkonyatkor, éjjel és hajnalban aktív.
Az ázsiai vadmacska (Felis silvestris ornata) elsősorban az India és Pakisztán közötti Thár-sivatag lakója. Körülbelül házi macska nagyságú, fekete pettyekkel díszített halványsárga testtel. Jelenleg veszélyeztetett alfaj, főként a drága bundája miatti vadászat következtében.
Felis silvestris lybica. Afrika és a Közel-Kelet sivatagos és szavannás területein fordul elő. Jelentősen kisebb, mint az európai vadmacska (Felis silvestris silvestris) és rövidebb a szőre. A tudományos eredmények szerint a házi macska őse, mivel szelídebb, mint az európai alfaj, és éjszaka aktív.
Eddig leírt alfajok – nem teljes:
Afrikai alfajok:
Felis silvestris brockmani – Kelet-Afrika,
Felis silvestris cafra – Dél-Afrika,
Felis silvestris foxi – Nyugat-Afrika,
Felis silvestris griselda – Közép-Afrika,
Felis silvestris lybica – Észak-Afrika,
Felis silvestris ocreata – Kelet-Közép-Afrika,
Felis silvestris pyrrhus – Nyugat-Közép-Afrika,
Felis silvestris ugandae – Uganda.
Ázsiai alfajok:
Felis silvestris bieti – Kína,
Felis silvestris caudata – Kaszpi-tenger térsége,
Felis silvestris chutuchta – Góbi,
Felis silvestris gordoni – Arab-félsziget,
Felis silvestris iraki – Irak,
Felis silvestris ornata – Indiától Iránig,
Felis silvestris shawiana – Kína, Mongólia,
Felis silvestris vellerosa – Mongólia.
Európai alfajok:
Felis silvestris cretensis – Kréta,
Felis silvestris caucasia – Kaukázus, Anatólia,
Felis silvestris grampia – Észak-Skócia,
Felis silvestris jordansi – Baleár-szigetek,
Felis silvestris reyi – Korzika,
Felis silvestris sarda – Szardínia, Szicília,
Felis silvestris silvestris – Európa.
Házi macska:
Felis silvestris catus – Házi macska,
(a világ minden részén elterjedt).
(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381741 Mai látogatók száma: 740