Európa keleti részén, Ázsia sztyeppvidékén költ. Telelni Irak és Irán irányában Szudánig vonul. A sík, fátlan vidéket kedveli.
Alfajai:
keleti pusztai sas (Aquila nipalensis nipalensis),
Kelet-Ázsia.
nyugati pusztai sas (Aquila nipalensis orientalis),
Délkelet-Európa, Közép-Ázsia.
A madár testhossza kb. 62–74 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig elérheti a 165–190 centimétert is. Testtömege 2,4-3,9 kg között változik, a nemek súlya nem egyforma, a tojók némileg robusztusabbak, nagyobb a súlyuk.
A pusztai sas tollainak színe a feketésbarna és barna között változik. A fiatal madarak nagyon jellegzetes széles fehér szalagot viselnek a szárnyuk alsó részén, ami a korral azután eltünik. A szárny felső részén ez a csík vékonyabb. A szárny és a faroktollak feketésbarnák, míg a szárnyfedők, a hát, a fej és a has barna. Az idősebb sasok egyöntetű sötétbarnák, a tarkójukon egy világosabb sárgás foltot találhatunk.
Húsevő, rovarevő táplálkozására jellemző, hogy elsősorban Ürgéket eszik, és más rágcsálókat, hüllőket, rovarokat, madarakat csak kisebb számban fogyaszt.
Viselkedésükre fióka korukban a káinizmus jellemző. Egyes megfigyelések szerint Afrika déli részén a termeszeket is megeszi.
Költési területe a hegyes vidékeken van, egészen 2300 m magasságig is elterjedt. Fészkét általában a talajra rakja vagy a kisebb bokrokra, fákra. Élőhelyének megváltozása és az ember közelsége miatt, néha mesterséges építményekre is rak fészket. A szaporodási időszak április és július közé esik, de függ attól, hogy mennyire tápanyaggazdag a terület zsákmányállatokban. A tojó ilyenkor 2 tojást helyez el a fészekbe és ezen 45 napon keresztül kotlik. A kikelt fiókákat a szülők még kb. 60 napon át táplálják, addig, amíg azok a fészekben tartózkodnak. A fiókák nagyon agresszívek és egymástól is elveszik a táplálékot, ezt a jelenséget káinizmusnak nevezik.
Vadon Magyarországon csak kevés számú hitelesített előfordulása ismert, de állatkertekben megtalálható.
Európában sebezhető fajként tartják nyilván. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381606 Mai látogatók száma: 605