Ausztráliában, Indonéziában, Új-Guineában, a Salamon-szigeteken és más szigetcsoportokon fordul elő. Még megtalálhatóak az ausztráliai York-félszigeten is. Egyes szigetekre a madarakat eredetileg valószínűleg díszállatként telepítették be, például a Palau szigetekre és a Goram szigetre. Megpróbálták meghonosítani a Hawaii szigeteken is, de nem sikerült. Kedvelik a sűrű esőerdőket.
Alfajai:
A jelenállás szerint ennek a papagájfajnak az alábbi 7 Alfaja van elfogadva:
Cornelia-nemespapagáj (Eclectus roratus cornelia)
ausztrál nemespapagáj (Eclectus roratus macgillivrayi)
új-guineai nemespapagáj (Eclectus roratus polychloros)
Tanimbar-szigeti nemesnapagáj (Eclectus roratus riedeli)
nagy nemespapagáj (Eclectus roratus roratus)
Salamon-szigeteki nemespapagáj (Eclectus roratus solomonensis)
Halmahera-nemespapagáj (Eclectus roratus vosmaeri)
Egyesek szerint az alábbi 3 taxon is önálló alfajnak tekinthető:
Aru-szigeteki nemespapagáj (Eclectus roratus aruensis)
Biak-szigeteki nemespapagáj (Eclectus roratus biaki)
Westerman-nemespapagáj (Eclectus roratus westermani)
Testhossza 35 centiméter, szárnyfesztávolsága akár 70 centiméter is lehet. Testtömege alfajtól függően 380-520 gramm. A hím
és tojó tollazatának eltérő színe feltehetőleg a papagájok túlélési esélyét növeli a trópusi erdőben. A hím sok időt tölt el azzal, hogy a fák koronájában kutat táplálék után; a levelek között alig tűnik fel élénk zöld tollazata. Az odúk félhomályában költő tojót az árnyékba beleolvadó piros-kék színű tollai álcázzák. Hathetes korukban a nőnemű kismadarak tollazata már sokkal színpompásabb, mint a hímneműeké.
Társas lény, pihenőhelyeiken akár 80 madár is összegyűlhet. A tojó erősen domináns. Táplálékukat is párosan vagy csoportosan keresik. A tápláléka lehetfák magvai, makktermés, virágok és levelek, de legfőképp gyümölcsök. Élettartama elérheti a 40-50 évet.
A nemespapagájok 18 hónapos koruk után lesznek ivarérettek. A költési időszak a környezettől és a klímától függ; kedvező körülmények között egész évben. Költések száma általában egy, de több is lehet. Egy fa odvában 2 fehér tojást rak a tojó, melyeken 26 nap kotlik, eközben a hím táplálja. A fiatal madarak körülbelül 85 nap után repülnek ki.
(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381859 Mai látogatók száma: 858