A magyar tarsza (Isophya costata) Magyarországon előforduló, endemikus reliktum faj, mely egy fokozottan védett, lassú mozgású fürgeszöcskeféle. Mintegy 10 000 éve él a Kárpát-medencében, mint a hajdani sztyeppei életközösség hírmondója.
A magyar tarsza kizárólag a Magyarországon, a Mecsek és a Budai-hegység háborítatlan részein, illetve az Alföld löszgyepein él.
A faj hossza 20-30 milliméteres, színe zöld, teste erőteljesen szelvényezett, oldalirányban lapított. Csápjai hosszabbak a teljes testhossz felénél. Szárnyai csökevényesek, ezért röpképtelen: leginkább izmos ugrólábaival közlekedik. Ezek hangadásra is alkalmasak: a tarsza nászidőszakban ciripel. A nősténynek feltűnő, felfelé ívelő tojócsöve van.
Színe tökéletes álcázást biztosít számára kedvelt élőhelyén, a többszintes, magasra növő gyepszőnyegben. Táplálékát is innen szerzi: lágy szárú növények zöld részeit fogyasztja, így a zsályafélékét, szamócáét vagy pimpókét. Mivel a populációk elszigeteltek, és élőhelyük is egyre fogy, ezért veszély fenyegeti, így a fajt törvény védi. Pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 100 000 forint.
(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381687 Mai látogatók száma: 686