a fuvolázómadárfélék családjának Új-Guineától Ausztrália középső részéig előforduló, a varjúhoz hasonló, 40 cm nagyságú faja. A csőr ólomszürke, de a hegye fokozatosan feketére vált.
A viselkedését tekintve is nagyon közeli a fehérhátú fuvolázómadárhoz. Viszont itt a hát a neve szerint fekete. Sőt, fehér tulajdonképpen csak egy tarkófolt alakjában, a szárnyon és az alsó farkfedőkön mutatkozik. Másutt a tollazat kékes árnyalatú fekete. Mégis vannak kutatók, akik csupán alfajnak tartják. Őket látszik igazolni, hogy néha a két faj (?) egyedei a szabad természetben összepárzanak és az utódok ivarképesek. A tojón kevesebb a fehér. A tarkófolt alul finom átmenettel vált feketére.
A földön keresik a táplálékukat, s a férgek gyűjtésével, a kisebb gerinctelenek, főként rágcsálók pusztításával nagy hasznot hajtanak. Ezért telepítették be a Fidzsi-szigetekre és Új-Guineába, ahol gyorsan gyökeret vert.
Tál alakú fészket épít a költőtelepen, többnyire társasan fészkel. A csoport tagjai szorosan összetartanak, más csoporthoz tartozó madarakat elűznek onnan. A csoport feje a domináns hím, amely a legtöbb tojót megtermékenyíti. Esetenként a fiatalabb hímek is párosodnak, de a fiókák nevelésétől távol vannak tartva.
(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381666 Mai látogatók száma: 665