VÖRÖS VARI



Madagaszkár trópusi esőerdeiben élnek. A varik a legnagyobb termetű makifajok. Teljes hosszuk 50–60 cm, farkuk 65 centiméter hosszú, súlyuk 3,2 és 4,5 kg közötti. Szőrzetük hosszú és puha, fekete-fehér vagy vörös-fehér színű.
A lombkorona lakói, ahol a nappalt főként pihenéssel és napozással töltik. Rendkívül ügyesen mozognak a fák ágain, hatalmasakat ugorva fáról fára. Szinte Kizárólag gyümölcsökkel táplálkoznak.
A varik csoportosan élnek. Egy csoportban három-öt állat él együtt, egy szülőpár és azok még ivaréretlen utódai. A csapatok fülsüketítő üvöltéssel védik és jelölik a territóriumukat, amely leginkább az Oroszlán és szamár ordítás keverékének hangzik. A területük határait szaganyagokkal is jelzik a fajtársaik számára.
A nőstények az ágvillák közé fészket raknak levelekből, oda rejtik a megszülető kicsinyeiket. A kölykök 3 Hét múlva másznak ki először a fészekből, 7 hetes korukra már a felnőttekhez hasonló ügyességgel mozognak. A fiatalok 2-3
Éves korukban válnak ivaréretté.
Két faját különböztetik meg, a fekete-fehér varit és a vörös-fekete színű
vörös varit. A fekete-fehér varin belül további 3 alfajt különböztetnek meg:
Fekete-fehér vari: A fekete-fehér vari a fej egy része és a háta fehér, míg testének többi része fekete. Madagaszkár keleti részén él és a Természetvédelmi Világszövetség szerint "veszélyeztetett" faj.
Vörös vari: A vörös vari teste javarészt rókavörös színű, hasa, farka és arca azonban fekete. A vörös varik kizárólag a
Masoala-félszigeten élnek, amely Madagaszkár szigetének keleti részén található. A Természetvédelmi Világszövetség szerint természetvédelmi besorolása "súlyosan veszélyeztetett".
A varik javarészt nappali életmódjuk és tetszetős külsejük miatt mindig is kedvelt állatkerti állatnak számítottak, ma is sokfelé előfordulnak állatkertekben. Az utóbbi időben főleg a súlyosan veszélyeztetett vörös varit tartják többfelé.

(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381283 Mai látogatók száma: 282