STRUCC



Afrikában A Szahara déli részén, Kelet-Afrikában, Namíbiában és a Kalahári-sivatagban él. A nyílt, belátható, füves szavannák, félsivatagok Lakója. Afrikai őshazáján kívül betelepítették Ausztráliába is, ahol a sivatagos vidékeken jól meghonosodott.
Szegycsontja lapos, pajzsformájú és taraj nélküli, emiatt röpképtelen. Szárnya csökevényes, medencéje zárt. Lába hosszú, erős és kétujjú, amelyek közül a belső erősebb és nagyobb, mint a külső. Az ujjak rövidek és tompa karmokkal felfegyverzettek, erős rúgásával az oroszlánra is veszélyt jelent.
A feje és a nyaka csupasz. A hím fekete színű, kivéve a szárnyak és farok fénylő fehér tollait. A nőstény szürkés-barna, piszkos-fehér szárny- és farktollakkal. Csőre szarusárga, nyaka vörös, combjai hússzínűek. Hossza 2 méter, magassága 2,5 méter, testtömeg hím esetében 150 kg-ig, nőstény esetében 100 kg-ig vagyis a legnagyobb jelenleg élő madár.
Egy hímből és több tojóból álló csapatban keresgéli magokból, fűből, növényi részekből és kisebb állatokból álló táplálékát. Az emésztés elősegítése érdekében különböző tárgyakat, köveket nyel le. Vándorolnak a jobb táplálék reményében. A strucc több mint 40 Évig él.
A hím 3-4, a tojó 2 éves kortól éri el az ivarérettséget. Fészkét köves vagy homokos magaslaton, gyakran bokor mellé, vagy alá kaparja, a mérete akár a 3 métert is elérheti, amit a hím készít el. Egy fészekbe több tojó is rak le tojásokat, melyen felváltva kotlanak, nappal a domináns tojó, éjszaka a hím, a barna színű tojó nappal beleolvad a környezetébe, míg éjszaka a hím fekete színe miatt lesz szinte láthatatlan. Még a fejét is lehajtja, ami miatt elterjedt az a téves nézet, hogy a strucc homokba dugja a fejét.
A krémszínű vagy fehér tojás eléri az 1,5 kilogrammot (a tyúk tojás huszonötszöröse), melyen negyven napig kotlik. A fiókák fészekhagyók, kikelésük után röviddel már együtt szaladnak szüleikkel. A szülők 4-5 hónapig gondozzák utódaikat.

(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381040 Mai látogatók száma: 39