KÁRPÁTI HIÚZ



Kelet-Európában honos. Európa legnagyobb macskaféléje, amely könnyen felismerhető hosszú fülpamacsairól. Testtömege 8-38 kg. Testhossza 60-75 cm.
A nagy kiterjedésű, zárt, sűrű és kevéssé háborgatott hegyvidéki erdőségeket kedveli, ahol emberi zavarástól mentesen élhet. Nagyon ügyes vadász, érzékszervei kiválóak, többnyire éjjel aktív. Zsákmányállatai madarak, kisebb emlősök, de időnként olyan saját méreténél négyszer nagyobb állatokat is elkap, mint a szarvas.
A macskafélék többségére jellemzően lesből támad, majd nyakon harapja áldozatát, eltörve annak csigolyáit. A párzási időszakot leszámítva mindig magányosan jár. Egy hím territóriuma rendszerint átfedő több nőstényével. Vadászterületét csakis akkor hagyja el, ha arra rákényszerül.
A párzási időszak február-márciusban van. A nőstény 65-75 napig tartó vemhesség után 2-4 kölyköt hoz a világra, melyeket 3-4 hónapos korukig táplál, és ezen idő alatt vadászni is megtanítja őket. A hímek nem vállalnak szerepet a kölykök gondozásában. A fiatalok egy éves korukban válnak önállóvá. Élettartamuk a vadonban körülbelül 17 év, míg Állatkertekben akár a 24 éves kort is elérhetik.
Élőhelyének folyamatos pusztítása, valamint a nagymértékű vadászat következtében mára egyedszáma jelentősen lecsökkent.
Az Állatkertünk — Veszprém — számos más faj mellett sikeresen részt vesz a kárpáti hiúz fajmegmentési programjában (ESB) is, ennek keretében került 2009-ben Állatkertünkbe Barcelonából egy értékes génállománnyal rendelkező nőstény hiúz. Párja, Thor, 2010-ben érkezett meg a németországi Chemnitzből. Mindkét állat a fajkoordinátor rendelkezése alapján, egy előre kidolgozott tenyésztési programnak köszönhetően került Veszprémbe. Jelenleg egy pár tekinthető meg ebből a fajból.
Magyarországon még Miskolcon is látható egy kárpáti hiúz pár.

(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381246 Mai látogatók száma: 245