FEHÉR FÜLESFÁCÁN



A hegyvidékeket kedveli, Kína (Csinghaj, Szecsuan, Tibet, Jünnan), és Északnyugat-India területén van az élőhelye, itt megtalálható 3000 és 4500 méter magasságban is, mivel a hideget jól viseli. A tibeti fülesfácánt sokáig ennek a fajnak az alfajaként sorolták be.
A kelet-tibeti erdők jellegzetes madara. Leginkább a fenyőerdőket kedveli, de más erdőkben is előfordul. A 4600 m-es erdőhatár fölé hatolva a rododendronok által uralt növényzetben is megél. A Jangce és mellékfolyói vidékén sziklás bokorerdőkben található meg, a vadrózsák, gyöngyvesszők, borbolyák, borókák és Prunus fajok között, 3500 és 4000 m közötti magasságban.
A földrajzi változatok erősen különböznek, de alfajait kevéssé kutatták, így csak kevés alfajt ismertek fel eddig. A névadó alak nagyrészt fehér, de a dolani alfaj világos hamuszürke. A drouynii alfaj tagjai lehetnek fehérek vagy világosszürkék, így átmenetet képeznek a két alfaj között. A Jean Théodore Delacour által leírt lichiangense alfaj valószínűleg egyesíthető a névadó alakkal.
Alfajai:
Crossoptilon crossoptilon crossoptilon (Hodgson, 1838)
Crossoptilon crossoptilon dolani Meyer de Schauensee, 1937
Crossoptilon crossoptilon drouynii J. Verreaux, 1868
Crossoptilon crossoptilon lichiangense Delacour, 1945
A nagyobb testű fácánok közé tartozik, testhossza mind a kakasnak, mind a tojónak kb. 92 cm. Testtömegük között van csupán különbség, a hím testtömege 1800-2200 gramm, míg a tojóé kb. 1500-1800 gramm. Szárnyhossza 330 mm körüli.
A névadó alak nagyrészt fehér, de vannak halványszürke alfajok is. Fekete sapkája a fejtető közepéig ér. Írisze narancssárga, csőre rózsaszín-szaruszínű.
Tollatlan szemkörnyéke nagy és piros. Fülfedő tollai hosszúak, de nem alkotnak a fej fölé emelkedő tollcsomót, mint más fülesfácánoknál. Felső szárnyfedői és felső farktollai szürkések. Karevezői feketés barnák pirosba játszódó acélkék fénnyel, a kézevezők sötétbarnák. A farok húsz kormánytollat tartalmaz, és alapjuknál bíborbronzan, közepükön zöldeskéken, végükön mélybíboran fénylenek. A legtöbb fülesfácántól eltérően, de a tibeti fülesfácánhoz hasonlóan a középső faroktollak nem szakadoznak szét szőrszerűen. Lába piros.
Párzási hangja rekedt, messzire hallatszó kiáltások egyre magasabb sorozata. Nehezen különböztethető meg a tibeti fülesfácán kiáltásától, de annál gyorsabb.
Nagy erős csőre és lába van, amivel könnyedén kikaparja a talajban lakó férgeket, de szívesen fogyasztja a bogyókat, magvakat és a zöld növényi részeket.
A fehér fülesfácán második életévében válik ivaréretté. Tavasszal, április-július között kiválasztják a párjukat és fészket raknak. Egy fészekalja 4-7 tojást tartalmazhat, amelynek nagysága kb. 53x39mm nagyságú tojásokkal lehet tele, és ezeken a tojó 24-25 napig kotlik. A kikelő kiscsibék kezdettől fogva nagyon aktívak és anyjukat követik a kapirgálásban.

(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381096 Mai látogatók száma: 95