AFRIKAI TÖRPEPAPAGÁJ



Afrikában és Madagaszkár szigetén honosak. Élőhelyük lehet a síkvidéki esőerdő éppúgy, mint a szavannaerdő vagy a hegyvidéki erdő, valamint a sziklák száraz világa.
Testhosszuk 13-18 centi, szárnyfesztávolságuk 9-10,5 centi, testtömegük — fajtól függően — 25-65 gramm.
A törpepapagájok hűséges párkapcsolatukról ismertek. Kötődésüket a rendszeres, kölcsönös tisztálkodással és tollászkodással pecsételik meg. A törpepapagájok jellemzően kis, legfeljebb húsz főből álló csapatokban élnek. Minden reggel elhagyják az alvóhelyüket, és a közelben keresnek táplálékot. Ha a pár egyik tagja szárnyra kap, társa késlekedés nélkül követi őt. Egyes fajok csendesek és félénkek, legtöbbjük azonban lármás társaságot alkot. Hangjuk
éles, fémes csengésű és magas.
A különböző fajok tápláléka eltérő egymástól. A fajtól és az évszaktól függően: magvakból, termésekből, bogyókból, levélrügyekből, virágokból, rovarokból és lárvákból tevődik ki. A madarak nagy és széles csőrükkel könnyedén feltörik még a kemény magokat is. Minden faj saját szokásai szerint keresi táplálékát. Egyesek a földön és az aljnövényzet között kutatnak, mások a fákat látogatják előszeretettel. Majdnem minden faj táplálkozásmódja más. Érdekes, hogy még ott sem veszekednek egymással az élelem miatt, ahol a különböző fajok területei átfedik egymást.
A törpepapagájok egyes fajai különálló párokban élnek, legtöbbjük azonban kolóniákban költ. Többnyire a tojó keres fészkelő helyet. Ő építi meg a költőhelyet, és játssza a főszerepet annak megvédésében. A fészek általában valamilyen üreg. Lehet az: faodú, odvas ág, egy pálmalevél és a törzs közötti mélyedés vagy egy repedés. Vannak fajok, melyek lyukat vájnak a termeszfészekbe, sőt olyanok is, amelyek "átveszik" a szövőmadarak közös fészkeinek egy részét. A feketefejűek és a kormos fejűek nagy, "boltozatos" fészket építenek hosszú növényi rostokból, és fakéregből.
Miután a tojó lerakta tojásait, kikelti őket és szárnya alá veszi a fiókákat. Később mindkét szülő részt vesz az utódok táplálásában.
Ivarérettségüket fogságban egyéves korban érik el. Költési időszakuk általában az esős időszak utánra esik. A fészekalj 3-8 tojásból áll, melyen 22-25 napig kotlanak. A fészekhagyás 5-6 hét után következik be.

(A természet maga a csoda.)
Összes látogatók száma: 381080 Mai látogatók száma: 79