ZSINÓR(FÉRGEK) – állat (családnév)
(Fotó: gráci zsinórféreg)
Törzs: Nemertea –
Zsinórférgek
Az 1700 fajból közel 20 él édesvízben, lassúfolyású és állóvizekben, vízinövények és szerves törmelék között, a többi tengeri. Hosszú, vékony, lágy, kontraktilis testüket csillós hám borítja. Jellemző tulajdonságuk az izmos,
kiölthető ormány (proboscis) amely nyugalomban az ormánytasakban, egy háti testüregrészben (rhynchocoel) helyezkedik el. Az árva zsinórférgeknél az ormány sima vagy nyálkatokok borítják, a szuronyos zsinórférgeknél egy vagy több, tűszerű képlet (stylet) található a felületén. A zsinórférgek aktív ragadozók vagy dögevők. Többnyire váltivarúak, az édesvíziek átalakulás nélkül fejlődnek. Utóbbiak táplálékában fontosak a vízi kevéssertéjű gyűrűsférgek.
Osztály: Enopla – Szuronyos zsinórférgek
Prostoma graecense – gráci zsinórféreg. 13 mm hosszú, 1 mm széles, barnás színű állat, három pár szemmel. A fiatal példányok jól úsznak, az idősebbek az alzaton mozognak. Kozmopolita édesvízi faj, Magyarországon a Balatonból és a Tiszából valamint a környező kisvizekből mutatták ki. Elterjedése és gyakorisága vizsgálatok hiányában nem ismert.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Karacs Andrea – Zsinór (cikk)
Zene: -