TALPAS(VIRÁG) – növény (családnév)



 heverő talpasvirág
(Fotó: heverő talpasvirág)




A kontyvirágfélék többsége trópusokon él, és kb. 3000 fajuk ismert. Rendszerint feltűnő virágaikról lehet felismerni őket. A virágokból többnyire bogyók fejlődnek. A legtöbb fajának igen díszes, feltűnő formájú levele fejlődik, amik többnyire tagolatlanok, szélesek, nyíl vagy szív alakúak és gyakran hálózatos erezetűek. Karéjos, vagy lyukas levelűek is akadnak közöttük.
A fiatal példányok általában kevesebb fénnyel is beérik. Jól tűrik a lakások száraz levegőjét és a fényhiányos időszakot, ezért ideális szobanövények.
Néhány kontyvirágféle:
Közönséges rákvirág vagy örökzöld rákvirág (Aglaonema commutatum)
Indonéz alokázia (Alocasia x amazonica)
Kristályos flamingóvirág (Anthurium crystallinum)
Kétszínű tarkalevél (Caladium bicolor)
Foltos buzogányvirág (Dieffenbachia maculata)
Nagylevelű buzogányvirág (Dieffenbachia seguine)
Könnyezőpálma (Monstera deliciosa)
Pirosló filodendron (Philodendron erubescens)
Philodendron (Imperial Red)
vitorlavirágok (Spathiphyllum)
Heverő talpasvirág (Syngonium podophyllum)



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Származása: Dél- és Közép Amerika trópusi őserdeiből.
Rendszertani besorolása: nyíllevél nemzettség üvegházi nyíllevél faja.
Tulajdonságai: Kezdő növénytartók ideális növénye, egyes fajtái árnyék- és szárazságtűrő tulajdonságai miatt. Az egyenletes meleget szereti, télen is legalább 16 fokon tartsuk. Elképzelhető, hogy vízigénye télire lecsökkenhet. Az eredeti, üde zöld színű fajta kedveli a félárnyékos, árnyékos helyet. Ma már léteznek halvány zöld, fehér, foltos fajtája is, ezeket világos, de nem napsütötte helyre tegyük. Márciustól augusztusig kéthetente tápoldatozhatjuk. Kiforralt, visszahűtött vízzel locsoljuk. Szobahőmérsékletű kiforralt vízzel rendszeresen permetezzük lombozatát. Tavaszonként ültessük át, de csak amíg 30 cm-nél nagyobb cserépbe nem kerül a növényünk. Ekkor már csak a föld felső rétegét cseréljük ki évente. Levelei az életkorával együtt változnak. Fiatalkorában a levelek nyílhegyre hasonlítanak, az idő előrehaladtával három- majd öt karéjos, összetett formájú leveleket hoz. Ezek a különböző típusú levelek egyidőben is megtalálhatóak ugyanazon növényen. Alakja fiatalon felfelé álló vagy akár bokros is lehet. A felfutó hajtások a már idősödő növényeknél jelennek meg, amelyek segítségével akár 1,5 m magasra is felkúsznak. Ennek segítésére támkarózása mohával borított rúddal a legmegfelelőbb. A növény ugyanis léggyökeret enged, amely a nedves mohába meg tud kapaszkodni és kis segítséggel bele is nőhetnek. Rendszeres metszéssel a bokros formát és a fiatal levélzetet is megőrizhetjük.
Szaporítása: Nyáron a levágott hajtáscsúcsokat tegyük nedves homokba, vagy gyökereztessük vízben. Minden földet érő hajtás szárcsomójánál képes gyökeret fejleszteni, így légbujtással is szaporítható.

Zene: Talpas Barbara.