OROSZLÁN(FOG) – növény (családnév)



 közönséges oroszlánfog
(Fotó: közönséges oroszlánfog)




A közönséges oroszlánfog 20–40 cm magas, lágyszárú, Évelő növény. Virágzás közben a pitypangra emlékeztet, de ettől eltérően nyár közepén nyílik. Az egész növény, a szár, a levelek és a virág csészelevelei is szőrökkel borított. Szára egyenesen feláll, levéltelen, nem elágazó. Levelei Tőlevélrózsát alkotnak. A szárnyas nyelű levelek hosszúkás-lándzsás vagy fordított tojásdad formájúak, csipkés élűek.
Júniustól szeptemberig virágzik. A 2–5 cm átmérőjű fészekvirágzatok magányosan nyílnak a szár végén. A virágzatot élénksárga színű, ötcsúcsú, nyelves virágok alkotják, csöves virágai nincsenek. A külső szirmok alul narancssárga vagy vöröses árnyalatúak. A porzók száma öt. A virágok a reggeli órákban nyílnak, délre becsukódnak. A virág alatt a szár megvastagodott.
Termése kaszattermés , végén szőrbóbitával.
Hasonlít hozzá az őszi oroszlánfog (Leontodon autumnalis) , de annak szára elágazó. A védett szőke oroszlánfog (Leontodon incanus) jóval korábban, április-májusban nyílik, levélszéle sokkal jobban tagolt, alig fogazott.
Európában őshonos, de Észak-Amerikába is behurcolták. Réteken, legelőkön, száraz, sziklás lejtőkön, vasúti töltéseken nő. A száraz, meszes talajt részesíti előnyben.
A közönséges oroszlánfog fiatal levelei nyersen vagy főzve ehetőek, bár csak kiegészítőként alkalmasak. Megsütött gyökerét kávépótlóként használták. Vízhajtó hatású, főzetét vesepanaszok, vízkór esetben
isszák.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Móricz Zsigmond – A rab oroszlán

Zene: Oroszlán Szonja.