IBOLYA(CSÉSZEGOMBA) - gomba (családnév, leány keresztnév)
(Fotó: ibolya-csészegomba)
Az Ibolya női név a latin viola szóból származik, melynek régi magyar alakváltozata az ivola volt, az ibolya szó ebből fejlődött ki.
Névnapok: augusztus 7., augusztus 13., szeptember 12.
Gyakorisága: a 19-20. században vált népszerűbbé, de nem gyakori.
Ibolya-csészegomba - Peziza vilolacea
A termőtest kezdetben közel gömbölyű, később csésze alakú, végül majdnem teljesen laposra kiterül. Tönkje nincs (legfeljebb egy rövid, behúzott rész), legfeljebb 3 cm széles, 1-1,5 cm magas, de gyakran sokkal kisebb. Széle néha hullámos. Felülete sima, viaszos.
Belső spóratermő felülete, a hymenium halvány ibolya-, vörösesibolya, öregen sötétbarna színű, közepe gyakran nyomott és enyhén ráncos.
Külső felülete finoman szemcsés szerkezetű, halványabb a belsőtől, fiatalon halványlila, öregen fehéres, sárgás, kissé szürkés, a szélek közelében lehet hamvas, deres, nagyon finom fehér porral a felületén.
Húsa vékony (0,5-2 mm vastag), halványlila, kissé áttetsző. Szaga, íze nincs.
Spóra: elliptikus, sima, vékonyfalú, áttetsző, olajcseppek nélkül, mérete 16-17 x 8-10 µm. A tömlő nagyjából hengeres, 8 spórás, csúcsa Melzerre kékül. Spórapora fehér.
Étkezési érték: nem ismert, étkezésre alkalmatlan.
Előfordulás: egész évben, de főleg októbertől áprilisig, égésnyomon talajon, elszenesedett fán, általában szétszórtan vagy csoportosan nő. Magyarországon ritka (VL4).
Hasonló fajok: a Peziza pratervisa szintén ibolyaszínű, de erősebben lila, spórája durva felületű, nem sima és két olajcseppje van. A Peziza proteana szintén kedveli az égésnyomot, de színe gyengébb, fehér vagy rózsaszínű. Öregen, vagy napnak kitett helyeken hasonló lehet a Peziza badia és más barna színű csészegombákhoz.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Zelk Zoltán - Ibolya
Zene: Papp Edit Ibolya (karnagy).