X. rész EMBEREK A KUTYÁKÉRT

56. Állatsziget

dr. Király Péter (a Rex Kutyaotthon Alapítvány elnöke)

Milyen jó lenne, ha mindenki azonnal tudná, mire gondolunk, ha azt mondjuk: Állatsziget. Reményeink szerint ez a szó az építkezés előrehaladtával egyre több tartalommal fog bírni s ez nem kevés ember szívós munkájának köszönhető. Hiánypótló kezdeményezésről van szó, melynek elsődleges célja, hogy megteremtse Magyarországon azt a szemléletváltást az állatvédelem és az élet tisztelete terén, mely világszerte már számos helyen létezik. Fő célja, hogy hozzájáruljon a felelős állattartási kultúra kialakításához, valamint a fővárosi kóborállat létszám mérsékléséhez.

Az Állatsziget név a Budapesti Állat- és Természetvédelmi Kultúrpark rövid változata. Helyszíne: Budapest IV. Káposztásmegyer. Itt egy 2 hektáros területen épül az a komplexum, amely magába foglal egy európai színvonalú állatotthont, oktatóközpontot, parasztudvart és vizes élőhelyet.

Ki áll mindennek a hátterében? – teheti fel a kérdést az olvasó, hiszen az Állatsziget nem egy kisebbfajta beruházásnak tűnik. Valóban nem az, s hogy a Rex Kutyaotthon Alapítvány idén tavasszal elkezdhette a munkálatokat, az csak néhány hazai és külföldi állatvédő szervezetnek, az állatbarátok adományainak, a SZJA 1 százalékokból befolyt nagylelkű támogatásnak, és a pályázatokon nyert pénznek volt köszönhető. A teljes kivitelezéshez és a későbbi fenntartáshoz ugyanúgy – jelentősebb állami támogatás híján – az alapítványnak továbbra is szüksége van kiterjedt társadalmi összefogásra és adakozó kedvű szponzorokra.

A fent említett 2 hektáros területet (közművesítetlen és erősen szennyezett állapotban) hosszas tárgyalások után, 2000. őszén a fővárosi és IV. kerületi önkormányzat 20 éves időtartamra adta használatba a Rex Kutyaotthon Alapítványnak. A felmerülő váratlan környezetvédelmi problémák és az elhúzódó engedélyezési folyamat miatt azonban egyéves késéssel kezdődhettek meg a tereprendezési munkálatok. Nemrégiben aláírtuk az együttműködési szerződést az Alapítvány a macskákért szervezetével, mely szerint a macskaalapítvány vállalta egy több mint 100 férőhelyes macskaotthon megépítését.

A tervek szerint az építkezés első önálló egysége – a Társállat-örökbeadási központ épületei – 2003 első felében nyitja meg kapuit. Ugyanekkor kezdődik meg a kivitelezés második fázisa, a Kultúrpark fogadóépületének és oktatóközpontjának megépítése. A parasztudvar megvalósítása a Műemlékfelügyelet bevonásával történne. Ezt követően a vizes élőhely, illetve a dísztó kialakítására kerül sor. Az utolsó ütem tervei között szerepel a központi fogadóépület mellett felépítendő kb. 100 férőhelyes nagy auditórium megépítése, és ezzel remélhetőleg az Állatsziget valamennyi egysége elkészül.

Az első önálló egységként megépülő Társállat-örökbeadási központ az állatotthonból és a hozzá kapcsolódó épületekből (gondozói egység, takarmányraktár, állatorvosi kezelő és műtő) áll. Célja, hogy kulturált átmeneti szállást biztosítson bajbajutott állatoknak, valamint felelős gazdához juttassa őket. Az állatotthon lakói – kb. 150-200 kutya és macska – az angolszász országokban bevált, kör alakú, 250 négyzetméteres, jurtaszerű kennelekben, körkörös alakban lesznek elhelyezve. Utóbbi előnye, hogy az állatok látják egymást, és a folyamatos kapcsolattartás a megfigyelések szerint csökkenti a stresszt.

Az Oktatóközpont a bárka alakú fogadóépületben kap helyet, melyet a látogatók egy hajóhídon keresztül közelíthetnek majd meg. A tanterv – mely a tanárok és gyerekek javaslatai nyomán, jól bevált hazai és külföldi (a legtöbb oktatási anyagot az Angol Királyi Állatvédő Egylet tette hozzáférhetővé) példák felhasználásával jött létre – főleg a fiatal korosztályhoz szól. Az oktatási program fő célkitűzése, hogy naprakész információval szolgáljon az aktuális állat- és természetvédelmi kérdésekről, valamint, hogy az elméleti ismeretek megszerzése mellett gyakorlati tapasztalatot is adjon a diákoknak.

A Parasztudvar olyan őshonos magyar háziállatokat és sajátos hazai kultúrnövényeket bemutató tanyának készül majd, ahol a látogatók oktató táblák és tanösvények segítségével ismerkedhetnek meg a paraszti élet elfeledett világával. A háztáji állatok testközelből történő bemutatása különösen fontos napjaink elgépiesedett világában, a lakótelepek szomszédságában, ahol gyakran generációk nőnek fel anélkül, hogy lehetőségük nyílna például élő baromfival vagy egyéb háziállattal találkozni.

A Kultúrpark közepén egy jelenleg minimális vízkészlettel rendelkező, nagy kiterjedésű mélyedés terül el, ami adottságai révén alkalmas egy dísztó, illetve Vizes élőhely-bemutató kialakítására. Sajnos ez a terület szennyezett, rehabilitációja jelentős költséggel jár, ennek rendezését, mint konkrét környezetvédelmi feladatot kell megoldani pályázati támogatással, valamint szakemberek és önkéntesek bevonásával. Később itt alakítanánk ki egy madármentő állomást is a Magyar Madártani Egyesület segítségével.

Az Állatsziget életre hívása tehát egyet jelent egy példamutató állatvédelmi szolgálat megvalósításával: az emberi felelőtlenség áldozatává vált négylábúak megsegítésével. A remények szerint mindez hozzájárul majd, hogy az állatokat ne csak haszontárgyként tartsák számon, hanem érző lényként.

Az Állatsziget más módon is segít. A kiválogatásnak, tenyésztésnek köszönhetően ma már több mint 400 kutyafajta létezik, melyek legkiválóbb példányai világszerte népszerű “divatbemutatókon” (kutyakiállításokon) demonstrálják fajtájuk jellegzetességeit, szépségüket vagy éppen bizarr megjelenésüket.

A kutya igazi értéke azonban mégsem a külső jegyekben rejlik. Kimagasló intelligenciája, kombinációs képessége, érzékeny és árnyalt lelkivilága, illetve a gazdájához való önzetlen ragaszkodása teszi őt az ember valódi társává, és mindez független a pedigrétől. Ezt a tulajdonságát mégis sajnos nagyon kevesen ismerik fel.

Mai világunk száguldó embere igen messze került az állatoktól, és ez előbb-utóbb rányomja bélyegét életünkre. Az emberek nagy része érzelmileg sivár világban él, és ez az érzelmi sivárság az erkölcsi tartás elveszítését, az emberi kapcsolatok felbomlását és egy rideg, morál nélküli világ kialakulását eredményezi. Az ember és a kutya természetes kapcsolatát helyreállítva egyensúlyba kerülhet az ember kibillent lelki békéje, és a kutya is elnyerheti az őt megillető helyét a társadalomban.

Ez a felismerés vezetett ahhoz az elhatározáshoz, hogy a Kutyabarátok Egyesülete és a Rex Kutyaotthon Alapítvány közösen a TOTALITY/ABILITY néven egy kutyás klub megalapításával izgalmas lehetőséget kínáljon a kutya igazi értékeinek megismerésére, a gazdik “kutyás tudásának” játékos fejlesztésére, és alkalmankénti megmérettetésére.

A TOTALITY/ABILITY kutyás klub célja az ember és kutya harmonikus kapcsolatának elősegítése, mégpedig a kutyakiképzés modern eszközeinek a közös játék örömének felfedezésével.

A Rex Alapítvány küldetése:

Az állatok ismeretének és tiszteletének népszerűsítése, a felelős állattartásra való nevelés, a kóbor állatok létszámának csökkentése, valamint természeti és környezeti értékeink megóvásának elősegítése az oktatás és ismeretterjesztés eszközeivel.

Célunk a Budapesti Állat- és Természetvédelmi Kultúrpark -rövid nevén

ÁLLATSZIGET- létrehozása, mely reményeink szerint a helyes

hazai állattartási kultúra kialakítását és az Európai Uniós elvárásoktól való lemaradásaink felszámolását egyaránt szolgálja majd.