15. Halló (siketet segítő)
dr. Topál József (etológus)
Igen népszerűek a “halló” kutyák – Nagy-Britanniában, Franciaországban, Ausztriában, valamint az Egyesült Államokban, és Ausztráliában. Magyarországon azért nincs még hallókutya, mivel a Kutyával az Emberért Alapítvány tagjaiként úgy gondoltuk, a mozgássérültet segítő kutya sokkal többfunkciós feladatot lát el – és kiképzésük egyben nagyobb kihívást jelent számunkra – ezért a hallókutyák képzése háttérbe szorult.
A kutyák kiválasztásában fajtakorlátok nincsenek. Mindössze annyi a kritérium, hogy képesek legyenek a különféle jelzésekre.
Elég jól behatárolható az a szerep, amelyet a halló kutyának be kell töltenie.
Elsődlegesen azzal segítenek, hogy a hallássérült emberek számára a nekik nem hallható hangokat jelzik – pl. ajtócsengetés, telefoncsörgés, mikrohullámú sütő jelzése stb. A kutyákat úgy tanítják be, hogy a különböző eredetű “zaj” hangokat más-más vizuális jellel jelezze gazdája számára – megböki, elé áll –, így abból egyértelműen tud következtetni a siket, hogy a lehetséges négy-öt hangforrás közül épp melyik hallható vagy volt hallható a közelben. Hogy erre képes legyen a kutya, ezért őt a konkrét hangjelek egyedi jelzésére kell betanítani. Másrészt viszont, mivel a hallássérült emberek jelentős része egyensúlyzavarral is küzd – épp a hallószervi sérültségük miatt –, ezért szükségük van (lehet) rá, leginkább az utcai közlekedés során, hogy adott esetben a póráz segítségével egyensúlyban tudjanak maradni vagy erősebb billenés esetén meg tudjanak támaszkodni a kutyába.